تاریخ : دوشنبه 30 ارديبهشت 1398
کد 41

چالش های پروژه های عمرانی در کشور؛ تحول در صنعت ساخت و ساز با BIM

معاون نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران چالش های پیش روی پروژه های عمرانی در کشور را تشریح کرد و از تحول در صنعت ساخت و ساز با روش BIM گفت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، «پرویز قوامی نژاد» در جلسه آموزشی «بررسی نقش فرآیند مدل سازی اطلاعات ساخت BIM در سازمان های مجری پروژه»، اظهار کرد: افزایش زمان و هزینه پروژه ها، پایین بودن نرخ بهره وری، هزینه بسیار بالا در دوباره کاری ها و تداخلات بوجود آمده در حین ساخت، کیفیت پایین پروژه ها، دعاوی فی مابین ارکان مختلف پروژه، عدم استاندارد بودن طرح ها در سراسر کشوربا توجه به ویژگی های اقلیمی و زمین ساختی از جمله مهمترین چالش های پیش رو پروژه های عمرانی است.

وی افزود: بسیاری از نقشه های تولید شده در رشته های مختلف اعم از معماری، سازه، برق و مکانیک با هم تطابق ندارد.

معاون نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با بیان اینکه BIM به عنوان فرآیندی مهم منجر به بالا بردن نرخ بهره وری و کیفیت در صنعت ساخت و ساز می شود، بیان کرد: فرهنگ جدید ساخت و ساز بر پایه BIM زمینه ساز بدعت های جدیدی در فرآیندهای طراحی، مدیریت ساخت، تولید و تهیه محصول استاندارد،نظارت و کنترل اجرا و پارامترهای مدیریت پروژه، مدیریت انرژی، ایمنی و محیط زیست، بهره برداری و نگه داری صحیح و کارآمد پروژه ها خواهد شد.

قوامی نژاد اظهار کرد: BIM علاوه بر سهولت و دقت، بر سرعت پردازش اطلاعات لازم برای تصمیم سازی و تصمیم گیری ذینفعان و مدیران پروژه ها می افزاید.

وی تاکید کرد: با پیاده سازی این تکنولوژی، علاه بر ارتقا کیفیت ساخت و ساز، یکسان سازی و استاندارد سازی، فرصت های جدیدی در حوزه های کارآفرینی و اشتغال بواسطه این فناوری در صنعت ساخت و ساز فراهم می شود.